Karaluchy i Prusaki to dwa różne gatunki owadów, choć dla większości osób nie ma to znaczenia. Różnią się kolorem (karaluchy są ciemnobrązowe, a prusaki złotobrązowe), rozmiarem (karaluchy osiągają większe rozmiary) oraz odpornością np. na chłód (prusaki giną w temperaturze -2 stopni i lubią ciepłe pomieszczenia a karaluchy mogą żyć z powodzeniem w chłodniejszych miejscach).
Cechą wspólną tych insektów jest to, że żywią się wszystkim co znajdą w naszych domach. Resztki jedzenia takie jak okruszki pieczywa, owoce, mięso, mąka, cukier …. zjadają wszystko co znajdą. Kluczowy jest dla nich dostęp do wody, dlatego najczęściej zagnieżdżają się w kuchniach i łazienkach.
Oprócz tego, że w większości osób wywołują obrzydzenie są też niebezpieczne dla zdrowia. Na każdym z nich można znaleźć drobnoustroje chorobotwórczych. Odpowiadają za zatrucia pokarmowe, alergie, przenoszą bakterie (także tak groźne jak dżuma czy cholera). Przenoszą wirusy, bytują na nich pierwotniaki oraz grzyby.
Karaluchy i prusaki można zwalczać na dwa sposoby. Przy dużych skupiskach zalecany jest oprysk lub zamgławianie środkiem działającym kontaktowo – który natychmiast redukuje ich liczebność zabijając natychmiast wszystkie owady, które zetkną się ze środkiem. Drugim sposobem z racji ich wszystkożerności jest wyłożenie odpowiednich trutek w postaci żelu. Owady zanoszą trutkę do gniazd (mają bowiem zwyczaj dzielić się pokarmem) i w ten sposób likwidowane są całe kolonie.
W budynkach wielorodzinnych ważne jest aby uszczelnić wszelkie możliwe kanały, którym owady mogą się przedostać od sąsiadów. Najważniejsze ścieżki ich wędrówek to kanały wentylacyjne i kanały techniczne na rury oraz przewody.
MRÓWKI
Mrówki żyją w dużych koloniach. Jeśli zauważyłeś w domu mrówki to prawdopodobnie jest ich tam już co najmniej kilka tysięcy. Gniazdo jest zwykle w trudno dostępnym miejscu, natomiast robotnice szukają wszędzie pożywienia i znoszą je do gniazda. Mrówki bardzo lubią wszystko co zawiera cukier, ale lubią również produkty zawierające białko.
Kiedy mają dostęp do pożywienia rozmnażają się w zastraszającym tempie.
Żeby szybko i skutecznie pozbyć się mrówek z domu należy działać kompleksowo. Przede wszystkim wszystkie produkty żywnościowe trzymać w zamkniętych pojemnikach i nie pozostawiać resztek jedzenia.
Jeśli uda się zlokalizować ich gniazda należy dokonać oprysku środkiem mrówkobójczym, można też użyć zamgławiacza ULV, aby środek ten wraz z wytworzoną mgłą dotarł do wszystkich szczelin i niedostępnych dla człowieka miejsc. W ten sposób likwiduje się znaczną część dorosłych osobników. Drugą metodą jest metoda żelowa – specjalny żel zwabia mrówki, które zanoszą go do gniazda, gdzie mrówki dzielą się pokarmem. W ten sposób truciznę działa nie tylko na te mrówki, które znajdą żel ale na całą populację. Druga metoda jest najmniej uciążliwa dla mieszkańców domu, ale przy dużych koloniach efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie od zabiegu.