Pluskwy – skąd wiadomo, że są w Twoim domu?

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to rodzaj małego owada, który jest zmorą wielu ludzi na całym świecie. Choć nie może poszczycić się rozmiarem – mierzy zaledwie około 4–6 mm długości i około 3 mm szerokości – to nawet w krajach rozwiniętych bywa realnym problemem. W przeszłości pluskwy utożsamiane były wyłącznie z biedotą, jednak wraz z rozwojem turystyki zaczęły one zasiedlać wszelkie miejsca, w których znajdują się większe skupiska ludzi. Można je znaleźć głównie w hotelach, szpitalach, pociągach, statkach i samolotach. Nie oznacza to jednak, że nie mogą pojawić się w prywatnych domach czy mieszkaniach. Jak poznać, czy profesjonalne zwalczanie pluskiew będzie konieczne właśnie w Twoim miejscu zamieszkania? Dowiesz się tego z dzisiejszego wpisu.

Czerwone plamki i ich nieznane źródło

Pluskwy żywią się krwią zwierząt ciepłokrwistych, w tym głównie człowieka. Ugryzienia są zazwyczaj pierwszym objawem obecności tych owadów w domu. Ślady mają postać czerwonych plamek, które po pewnym czasie przekształcają się w swędzące grudki lub bąble. Niektóre osoby mogą nie odczuć żadnych negatywnych skutków związanych z ugryzieniem pluskwy. Jednak czasami pojawiają się przypadki wystąpienia stanów chorobowych czy reakcji alergicznych. Niestety ciężko jest określić, czy winowajcą ugryzienia jest rzeczywiście pluskwa. Jest to spowodowane bardzo podobnym wyglądem do ukąszeń innych insektów, takich jak komary czy pchły. Dobrym indykatorem natomiast może być obecność kilku śladów obok siebie.

Ciemne kąty, a w nich…?

Dlaczego lokalizacja i zwalczanie insektów nie jest takie proste? Pluskwy lubią ciemność, dlatego żerują głównie w nocy, kiedy większość domowników jest pogrążona w głębokim śnie. Ukrywają się w ciemnych zakątkach i z tego powodu bardzo ciężko jest je zauważyć. Mając świadomość ich obecności, należy sprawdzać wszystkie trudno dostępne, nawet najmniejsze potencjalne kryjówki. Bardzo ważne jest także dokładne przeszukanie łóżka oraz mebli tapicerowanych. Mogą one także znaleźć schronienie między kartkami książek. Odnalezienie tych insektów może nie być łatwe, jednak pozostawiają one pewne “poszlaki” – mianowicie czarne lub ciemnoczerwone plamki, które są ich odchodami. Można je znaleźć na powierzchniach takich, jak materace, pościele czy ściany. Pluskwy pozostawiają zrzucone z siebie osłonki. Ważny jest także zapach. Pluskwy wydzielają oleisty płyn, który wonią przypomina wegetującą kolendrę siewną lub gnijące maliny.

Jeśli znajdzie się jakiekolwiek oznaki wystąpienia pluskiew w domu, należy działać szybko. Zwłoka poskutkuje namnażaniem się insektów, a co za tym idzie – trudniejszym wytępieniem ich. Usuwanie pluskiew na terenie Warszawy przez specjalistów, to jedyne skuteczne rozwiązanie na pozbycie się ich na stałe.