Zarówno karaluchy, jak i prusaki należą do grupy karaczanów. Choć nieco różnią się od siebie, posiadają wiele cech wspólnych. Przez to właśnie mogą być często mylone. Nie jest to jednak problemem, ponieważ usuwania prusaków i karaluchów można dokonać przy użyciu tych samych metod. Jednak wpierw trzeba mieć pewność, że któreś z nich ukrywają się w danym domu czy mieszkaniu. Wbrew powszechnemu założeniu, że insekty te zamieszkują wyłącznie brudne, ubogie miejsca, mogą one pojawić się w większości budynków np. na skutek przemieszczenia wraz z meblami czy zakupami. Jak więc je znaleźć?
Mistrzowie gry w chowanego
Karaczany to insekty żyjące w koloniach, ukrywające się za dnia. Żywią się one wszystkim – jakiekolwiek resztki jedzenia czy okruszki znalezione w domu mogą stanowić dla nich pożywienie. Jednak żerują one w nocy, dlatego znalezienie ich nie należy do najłatwiejszych. Dodatkowo posiadają one liczne receptory informujące o każdych zmianach w otoczeniu i często zdążą się schować, zanim zostaną zauważone. Jednak zarówno prusaki, jak i karaluchy lubią wilgotne miejsca ze stałym dostępem do wody. Dlatego właśnie swoje kolonie zakładają nieopodal kuchni lub łazienki. Jeśli zaistniało podejrzenie obecności tych insektów na terenie domu bądź mieszkania, to należy sprawdzić dokładnie wszystkie szczeliny, kąty i inne zakamarki. Warto również porozmawiać z sąsiadami, ponieważ insekty mają tendencję do rozprzestrzeniania się po całym budynku.
Znalezienie, zwalczanie i likwidacja prusaków i karaluchów nie jest łatwa, ponieważ już pierwszy krok sprawia trudności. Insekty te są mistrzami w ukrywaniu się i wykorzystują do tego nawet najmniejsze szczeliny. Mogą one być praktycznie wszędzie i do tego pozostać niezauważone przez bardzo długi czas. Właśnie z tego powodu profesjonalna dezynsekcja karaluchów i prusaków jest jak najbardziej wskazana nawet przy znalezieniu tylko jednego osobnika.
Małe poszlaki, wielkie odkrycia
Nie trzeba jednak przyłapać osobnika na gorącym uczynku, by zauważyć niepokojące oznaki świadczące o obecności nieproszonych gości w mieszkaniu. Karaczany rozmnażają się z zatrważającą prędkością. Ich jaja posiadają skorupkę w ciemnym kolorze, którą można znaleźć porzuconą w domu. Karaczany te również można wyczuć. Aby zwabić potencjalnego partnera, wydzielają one specyficzny zatęchły, oleisty zapach. Jest on na tyle silny, że z łatwością można go wyczuć jeszcze zanim zobaczy się jakiegokolwiek osobnika. Warto także uważać na wszelkie odgłosy dochodzące ze ścian czy podłóg. Karaluchy i prusaki mogą być małe, ale wciąż generują dźwięki takie, jak delikatne syczenie czy drapanie.